PL   EN
Festiwal
Aktualności
Festiwal 2012
Festiwal 2011
Wolontariat
Program
Bilety
Wydarzenia biletowane
Wydarzenia niebiletowane
Gdzie kupić
Informacje
Miejsca wydarzeń
Dla mediów
Regulaminy
Kontakt
Partnerzy
Zespół

Kamila Klimczak i Andrzej Róg z zespołem

Kamila Klimczak i Andrzej Róg z zespołem

Kamila Klimczak i Andrzej Róg „Josl un Reizele” / koncert pieśni żydowskich


Termin: 17.09.2010
Miejsce wydarzenia: Teatr Nowy
Godz.: 21:30 - 23:00
Cena 25 zł
Kup bilet

 

 

wykonawcy:
Kamila Klimczak, Andrzej Róg - śpiew, koncepcja artystyczna
Dawid Rudnicki - fortepian, kierownictwo muzyczne
Agata Półtorak - skrzypce, śpiew
Grzegorz Bąk - kontrabas
Grzegorz Fieber - perkusja

w programie:
-tradycyjne pieśni i piosenki żydowskie: „Bubliczki”, „Alle Brider”, „A Nigundl”, „Lomir Zich Iberbetn”, „Vu Bistu Geven”, „Yoshke Fort Avek”, „Bei Mir Bistu Schein”
-kompozycje Mordechaja Gebirtiga: „Awrejml Der Marwicher”, „Piosenka o Złotej Krainie”, „Kartoflanka z grzybami”
-piosenki do tekstów Icyka Mangera (w przekładzie m.in. Wisławy Szymborskiej i Jerzego Ficowskiego, w aranżacjach Dawida Rudnickiego)
-współczesne pieśni o tematyce żydowskiej: kompozycje Leopolda Kozłowskiego do tekstów Jacka Cygana, m.in. „Jehudit”, „Piątkowy wieczór” (nowa wersja „Fraytik Oyf Der Nakht”)


Kamila Klimczak, absolwentka łódzkiej Filmówki, aktorka krakowskiej Bagateli i Piwnicy pod Baranami, wraz z Andrzejem Rogiem, znanym aktorem filmowym i teatralnym (również współpracującym z Bagatelą i Piwnicą), przygotowała specjalnie dla festiwalu koncert pieśni żydowskich w języku polskim i jidysz, w nowych, intrygujących aranżacjach.
Tematem przewodnim koncertu będzie Złote Jeruzalem, Ziemia Obiecana – przeplatający się w wielu żydowskich pieśniach obraz wędrującego wciąż narodu żydowskiego. Setki tysięcy pieśni wyśpiewał już Żyd Wieczny Tułacz w swojej wielowiekowej wędrówce. A Josl i Reizele, czasem jako Berko i Mejłech, czasem jako inne legendarne postacie tej fascynującej kultury, grają i śpiewają o wszystkim, co wydarzy się na ich drodze do Królewskiego Jeruzalem.
Dla twórców projektu wędrówka wpisana w żydowskie pieśni jest alegorią ludzkiego losu w ogóle i dotyczy wszystkich, nie tylko Żydów. Ich zdaniem każdy gdzieś wędruje, i to przez całe życie – w poszukiwaniu sensu i próbując odnaleźć swój prawdziwy, również duchowy, dom.



Tagi: Kamila Klimczak, Łódź Czterech Kultur, pieśni żydowskie, Teatr Nowy w Łodzi
program